KONTAKT

Membrana dachowa

Czym jest mamebrana dachowa, jakie są jej zadania i na co zwracać uwagę planując zakup membrany?

Membrana dachowa, znana także jako folia dachowa paroprzepuszczalna, czy też folia wstępnego krycia, jest niezbędnym elementem konstrukcji dachu. Jej zadaniem jest izolacja i docieplenie domu, czy też samo ocieplenie poddasza, w celu zapewnienia w nim warunków mieszkalnych.  

Rolą membrany dachowej jest zapobieganie zawilgoceniu więźby i warstwy termoizolacyjnej oraz zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w domu. Od zewnątrz zatem dobra folia paroprzepuszczalna chroni przed strumieniem wody, od wewnątrz natomiast przepuszcza parę wodną nagromadzoną w tynkach i zaprawach, jak i tę wytwarzaną w trakcie wykonywania codziennych czynności, takich jak gotowanie czy pranie.  W praktyce oznacza to, że nie tylko osłania drewniane elementy konstrukcji dachu i pomaga docieplić dom, ale także zapobiega rozwijaniu się pleśni i grzybów. Biorąc te czynniki pod uwagę, stając przed decyzją o zakupie, nasz wybór powinien opierać się na optymalnym połączeniu trzech elementów (nie wliczając tego najbardziej subiektywnego, jakim jest cena folii dachowej), czyli wspomniana już wodoszczelność i paroprzepuszczalność oraz wytrzymałość mechaniczna i odporność na promieniowanie UV, które istotne będą głównie podczas montażu membrany.

W mieszkaniach na poddaszu dopływ pary od wewnątrz trwa stale, ponieważ temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest teoretycznie taka sama. Dla strony zewnętrznej okresy, w których możliwy jest wypływ pary wodnej, są znacznie krótsze. para wodna napływa od wewnątrz przez cały rok, a na zewnątrz może wyjść tylko w ciągu kilku miesięcy, kiedy zaistnieją ku temu odpowiednie warunki.

Dlatego tak duże znaczenie ma wysoka paroprzepuszczalność membran dachowych; im paroprzepuszczalność jest większa, tym większe są szanse na to, że w dachu nie będą powstawały skropliny. Jedna z podstawowych funkcji membran dachowych to ochrona termoizolacji przed zawilgoceniem. Przez zawilgocony dach ucieka dużo ciepła; membrana o dużej paroprzepuszczalności powoduje mniejsze ubytki ciepła i w konsekwencji ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu.

Aby membrana działała skutecznie, bilans przepływu pary wodnej przez przegrodę (dach) musi być zrównoważony; ilość pary wodnej opuszczającej dach musi być co najmniej taka sama, jak ilość wchodząca.